Špatná zkušenost s realitní kanceláří či makléřem?

14.02.2022

Lidé mají špatné mínění o realitních kancelářích, a to přesto že na realitním trhu působí i spousta slušných. Realitní kancelář je natolik obecný pojem, že jen jak není někdo spokojen se službou jakéhokoliv realitního makléře, hned je hozen do jednoho velkého pytle se špatnými a podvodnými realitkami. Pak je celkem logické, že realitním kancelářím obecně důvěřuje méně lidí i když se to poslední dobu začíná obracet k lepšímu. Je to jako když nebudu spokojen s jídlem v jedné restauraci a díky tomu bych odsoudil všechny ostatní a už do žádné nikdy nezavítal, a ještě obecně všechny nazval jako špatné co neumí vařit. Stejné je to v každé službě, co pro lidi něco zařizuje nebo vytváří. Stejné je to tím pádem i v realitách a vše je o lidech a jejich chování a přístupu ke klientovi.

V České republice je stále velké procento lidí, co se realitním kancelářím spíše vyhýbají. Při prodeji, pronájmu, ale i při koupi nemovitosti však může být kvalitní realitní makléř velkým přínosem. Jednak Vám ušetří spoustu času, problémů a v neposlední řadě by měl makléř klientovi jednak ušetřit peníze na výdajích kolem prodeje, ale také je vydělat. Jelikož by mělo být prodáno, za nejvyšší možnou cenu. To v případě prodeje bez kvalitní realitní kanceláře většinou nejde, pokud tedy někdo není v každodenním prodeji zběhlý a dokáže využít všech potřebných nástrojů k propagaci a následně má výborné obchodní jednání, pro dosažení maximálního výsledku.

Většina českých domácností kupuje či prodává nemovitost jen párkrát za život, navíc s velkým časovým odstupem, kdy se mezitím několikrát změní právní prostředí. Mít k dispozici člověka, který zná aktuální pravidla, vyzná se v nich a ví, jak nemovitost na prodej připravit a inzerovat ji nebo na co si má dát naopak kupující pozor, to může ušetřit nebo vydělat stovky tisíc korun.

Dobrý realitní makléř se o klienta zajímá, má zájem o motiv obchodu a ví, jak klientovi poradit i na úkor sám sebe. Zkušený a dobrý realitní makléř si buduje reference a ví, že vzájemná důvěra je k uzavření obchodu nejdůležitější. Také je důležité budování dlouholeté realitní praxe a dobré pověsti.

Zkušený realitní makléř dokáže poradit ohledně nabízené ceny, v základním daňovém právu a s právním servisem spojeným s nemovitostí. Zkušený realitní makléř pracuje samostatně, celý obchodní proces projednává s klientem, klienta také informuje o způsobu práce realitní kanceláře a pravidelně poskytuje klientovi zpětnou vazbu o probíhajícím obchodu.

Každý potencionální klient by si měl uvědomit, že výše provize realitní kanceláři není hlavním rozhodujícím faktorem, jestli zahájit spolupráci s tímto či jiným realitním makléřem. Když klient žádá seriózní servis makléře a právní služby s prodejem spojené, musí pochopit to, že zadarmo to není možné realizovat. Služby zadarmo nebo za malou provizi vyjdou klienta mnohem dráž, než když se seriózně s makléřem na výši odměny dohodne. Není tedy otázkou, kolik si za službu makléř řekne, ale za kolik peněz je schopný danou nemovitosti prodat a co vše je schopen pro to udělat.

Úspěšný realitní makléř se může pyšnit převážně dobrými referencemi a řadou spokojených klientů. V posledních době jde nejen o zkušenosti daného makléře a jeho seriózním přístupu a ochotě, ale také o kvalitní prezentaci svěřených nemovitostí.

Čím lépe bude realitní makléř odvádět své služby, tím lépe ho klienti budou vnímat.

Náplň práce realitního makléře spočívá převážně v komunikaci. Tato profese vyžaduje vysoké pracovní nasazení a tempo. Realitní makléř potřebuje mimo obchodních dovedností i orientaci v odhadování cen nemovitostí a managementu.

Zákon o realitním zprostředkování je v platnosti od roku 2020. Na realitním trhu to znamená změnu v požadavcích na kvalifikaci a odbornou způsobilost.

Realitní makléř by měl být znalý jak v realitním zákoně, tak by měl znát něco z práva, z financování, pojištění, stavebně technických věcí. Neustále doplňuje znalosti z oboru a má přehled o dění na trhu nemovitostí. Vyzná se v nemovitostech jak po ekonomické stránce, tak i po stavební a architektonické. Lidský přístup a vyjednávací schopnosti jsou samozřejmostí.

Je to náročná práce, kterou je potřeba náležitě ocenit ne jenom po finanční stránce. Jedná se o práci s lidmi, kterým realitní makléři pomáhají řešit jejich životní rozhodnutí a pomáhají realizovat bytovou potřebu. Pro nás realitní makléře je to hlavně práce, která dává smysl. Více o postupu naší realitní kanceláře se dočtete zde.

Pro někoho to stále bude práce, která je zbytečná a jen vytahuje peníze z lidí, tak jako se může zdát pro jiné zbytečný například automechanik, když si to auto dokáže opravit přeci sám. Otázkou je, jak kvalitně tu danou práci člověk dokáže udělat namísto toho profesionála. Zda to nakonec nebude mít opačný efekt. Než aby člověk ušetřil, tak nakonec si přidělá starosti, a ještě ho to stojí víc, než kdyby to udělal profík. Nakonec já taky uběhnu 100m, ale v úplně jiném čase než Usain Bolt. A přesně takový rozdíl je i v realitách mezi tím, kdo si chce prodat nemovitost a nemá zkušenosti a mezi profesionálem.