Výkup nemovitosti: komu se vyplatí?

08.09.2023

Jistě jste už postřehli, že realitní společnosti nabízí ve svých službách i výkup nemovitostí. Tuto nabídku ocení převážně ty, kteří si nemůžou dovolit čekat, než se jejich nemovitost prodá. Prodej nemovitosti totiž v průměru trvá 3 měsíce a u větších domů a vil je to v průměru 6 měsíců. U přímého prodeje makléři dostanete peníze v podstatě hned a nemusíte čekat, než se najde vhodný kupec a čekat na případné vyřízení jeho hypotečního úvěru, kdy se vyřizování může protáhnout na další dva měsíce. Ať už na prodej spěcháte z jakéhokoliv důvodu, může Vám tato služba usnadnit život. Za toto rychlé jednání, které sebou nese i riziko pro makléře se platí určitým procentem z tržní ceny nemovitosti. Vyplatí se to tedy a komu?

Nejčastěji po takovém řešení sáhnou lidé v exekuci, v případě věcných březen nebo třeba když vlastní jen část podílu nemovitosti. Čím dál častěji tuto variantu volí i úspěšní podnikatelé, kterým se vyplatí obětovat několik procent z tržní ceny, aby mohli peníze z prodeje okamžitě investovat dál.

Za odkoupenou nemovitost Vám makléři nabídnou mezi 65 až 75 % aktuální tržní hodnoty.

Je tedy na zvážení, zda nižší zisk dokáže vyvážit rychlost prodeje nebo jestli je pro Vás lepší počkat na lepší cenu několik měsíců.

Jak funguje výkup nemovitosti?

Při klasickém prodeji se nemovitost nejprve inzeruje, pak probíhají prohlídky, dohoda o podmínkách prodeje, financování, a nakonec převod nemovitosti. Výkup probíhá jednodušeji. Nemovitost se převede přímo do vlastnictví firmy, které nemovitost prodáváte a od ní také přímo dostanete hned peníze. To Vám ušetří čas i starosti.

Následuje zaslání odhadu ceny a domluva podmínek odkupu. Případně vám v tuto chvíli může být vyplacena také peněžní záloha, to už záleží na individuální domluvě.

Jak výkup nemovitosti probíhá?

Po podepsání všech smluv Vám budou vyplaceny dohodnuté peníze a Vy už se vlastně o nic starat nemusíte.

Většina společností zabývající se výkupem Vám zajistí veškerý právní servis a připraví potřebnou dokumentaci. Dokonce Vás mohou zastoupit při jednání s věřiteli, exekutory, katastrem nemovitostí nebo dalšími úřady.

Pokud se rozhodnete zvolit variantu odkupu nemovitosti, věnujte pozornost tomu, jakou společnosti si zvolíte.

Přestože je trh regulovaný, není od věci si projít recenze a zkušenosti zákazníků. Ne každá společnost nabízí individuální přístup a péči odpovídající částce, kterou díky Vám vydělá.

V každém případě se vyplatí zjistit si alespoň orientačně tržní cenu Vaší nemovitosti. Můžete si projít inzeráty a zjisti za kolik se prodávají podobné nemovitosti ve Vaší lokalitě.

Případně Vám rádi nabídneme naše služby a nemovitost Vám naceníme nebo pomůžeme s jejím prodejem.