Prodej bytu i s nájemníkem?

27.06.2022

Jste vlastníkem nemovitosti, kterou pronajímáte a nemovitost chcete nebo potřebujete prodat? A nevíte, co si v takové situaci počít s nájemníkem? Nájemníka nemusíte vždy nejdříve z nemovitosti vystěhovat, existuje totiž možnost, jak může v bytě zůstat. Změní se pouze majitel nemovitosti.

Jste již rozhodnutí nemovitost prodat, je určitě potřeba nájemníka o této skutečnosti informovat. Není to sice Vaše povinnosti, ale je lepší vše mít dohodnuté předem. Také se může stát, že nájemník o nemovitost projeví zájem a prodej můžete uzavřít s ním. V takové situaci byste si ušetřili spoustu starostí a byla by to nejjednodušší cesta. Takže určitě neváhejte nájemce oslovit, ať se nepřipravíte o možnou příležitost. Pokud nebude mít nájemník zájem, ale bude nadále chtít v nemovitosti zůstat jako nájemce je možné nemovitost prodat jako investiční byt. Může se totiž vyskytnout příležitost, kdy kupec bude mít zájem o Vaši nemovitost s investičním záměrem a nemovitost bude chtít též pronajímat. To by bylo vhodné pro všechny strany, kupec by nemusel shánět nového nájemníka, měl by od Vás totiž reference o stávajícím nájemci a ušetřilo by mu to i čas. Pro nájemníka by se změnil pouze majitel bytu a Vám by odpadly další starosti s výpovědí a vystěhování nájemníka.

Ovšem jiná situace nastává, pokud chce kupec nemovitost koupit pro svou vlastní bytovou potřebu a v bytě chce sám bydlet. Pak je potřeba s nájemníkem ukončit smlouvu. Tady záleží, jaký typ smlouvy s nájemníkem máte sjednaný.

SMLOUVA NA DOBU URČITOU

Pokud máte sjednanou s nájemníkem smlouvu na dobu určitou, máte dvě možnosti. Buď se můžete společně dohodnout na termínu ukončení nájemní smlouvy a opuštění nemovitosti nebo prostě počkáte až doba smluvená na smlouvě vyprší. Jako majitel nemovitosti máte možnost nájemní smlouvu dál neprodloužit a nájemníci musí nemovitost opustit a pak Vám již nic nebrání byt prodat.

SMLOUVA NA DOBU NEURČITOU

Jiná situace nastává v případě uzavření smlouvy na dobu neurčitou. V tom případě bude situace o něco komplikovanější.

Dle § 2288 občanského zákoníku totiž musíte mít relevantní důvod k ukončení nájemní smlouvy. Mezi relevantní důvody podle výše zmíněného paragrafu patří například:

hrubé porušení smluvních podmínek (např. neplacení nájemného po dobu alespoň 3 měsíců),

odsouzení pro závažný trestný čin,

plánovaná demolice nebo obdobná situace, kdy byt nebude možné využívat,

byt potřebujete k užívání pro sebe či svého příbuzného.

V případě, že byste splnili zákonem stanovený důvod, pak máte právo vypovědět nájemní smlouvu ve 3 měsíční lhůtě. Protože ale prodej nemovitosti není relevantním důvodem pro ukončení smlouvy, zbývá se zkusit s nájemníkem domluvit na ukončení a vystěhování.

Pokud ovšem nájemník nebude chtít byt opustit na základě vzájemné dohody, zbývá vám možnost hledat kupce s investičním záměrem. Nicméně na trhu s nemovitostmi se pohybujeme dlouho, takže se určitě neváhejte na nás obrátit a mi Vám pomůže najít toho správného kupce. Svěřte prodej své nemovitosti makléřovi a on Vám ušetří spoustu času a vše za Vás vyřídí.