Převzetí hypotečního úvěru

26.04.2023

Hypoteční trh od druhé poloviny roku 2022 zpomalil. Podle České bankovní asociace je objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů nejnižší za posledních zhruba deset let. Hlavním důvodem je nárůst úrokových sazeb.

Aktuální úroková sazba se nyní pohybuje přes 6%.

Hypoteční úvěry se tak staly dostupnými pouze pro žadatele s vysokými příjmy

a úsporami.

Všichni na hypotečním trhu již nedočkavě čekají, kdy přijde snižování základní sazby, které je ale zatím v nedohlednu.

Proto se banky rozhodly jít naproti rozhýbání hypotečního trhu a to tak, že nabídnou nízké úrokové sazby těm, kteří převezmou starší hypoteční úvěr.

Některé banky svým klientům při prodeji jejich nemovitosti začali nabízet možnost dohodnout se s kupujícími na tom, že od nich mohou jejich hypotéku převzít i s původní úrokovou sazbou. Ta je často fixována na několik let dopředu a ve většině případů s výhodnějšími podmínky, než jaké jsou aktuálně na trhu.

,,Převzetí hypotéky je výhodné nejen pro kupujícího, ale i pro prodávajícího. S ohledem na vyšší úrokové sazby je aktuálně poptávka po koupi nového bydlení nízká. Prodej nemovitosti s hypotékou, kterou prodávající splácí u České spořitelny, je tak velkou výhodou," říká Petra Skrbková, šéfka týmu Bydlení v České spořitelně a dodává: ,,Aktuální úrokové sazby u hypoték se pohybují okolo šesti procent, zatímco ty původní jsou často kolem hranice 2,5 %. Kupujícímu, který si při pořízení nemovitosti zároveň převezme hypotéku od prodávajícího, ušetříme na splátce průměrně 3 200 Kč měsíčně. Možnost převzít hypotéku s původní sazbou zvýší prodávajícímu šance na rychlejší prodej nemovitosti."

Banky tuto možnost nabízely již dříve, ale ve velmi specifických případech.

Převod hypotéky na novou osobu je možný jen se souhlasem všech tří stran, tedy prodávajícího, kupujícího a banky. Banka při převzetí úvěru většinou nevyžaduje nový odhad nemovitosti, ale určitě si ověří schopnost nového klienta splatit závazky.

Pokud banka shledá nového klienta jako bonitního, souhlas udělí a podmínky úvěru zůstanou stejné jako u předchozího klienta, ke stávající smlouvě se přidá dodatek. Zůstává původní délka splatnosti, doba fixace i úroková sazba.

Pokud se tedy chystáte koupit nemovitost, která je vázaná hypotečním úvěrem, určitě stojí za zvážení možnosti převzetí hypotéky, kde budete mít lepší podmínky. Rádi vám pomůžeme s vyřízením všeho potřebného.