Kdy se vyplatí prodat nemovitost?

06.06.2022


Nikomu asi neuniklo, jak za posledních pár let ceny nemovitostí neskutečně stouply. A jestli vlastníte nemovitost i právě Vy, tak je to pro vás vlastně potěšující. Protože pokud přemýšlíte o prodeji Vaší nemovitosti, můžete na ní ne málo vydělat. Ale určitě se vám hlavou honí spoustu otázek typu, jestli by právě teď bylo výhodné Vaši nemovitost prodat. Jestli nebude výhodnější ještě nějaký čas vyčkat, zda se cena nedostane ještě výš nebo naopak jestli nezačnou v blízké době padat dolů a tím pádem na pozdějším prodeji nevyděláte tolik.

Je několik faktorů, které ovlivnilo růst cen nemovitostí. Velký podíl na cenách nemovitostí měla pandemie COVID-19, ta se významně podepsala na vývoji finančního trhu. Dále kdo může za růst cen jsou zájemci samotní, ty trh s nemovitostmi ovlivňují nejvíce. V posledních letech stoupl zájem o koupi vlastní nemovitosti a poptávka nyní převyšuje nabídku, což je faktor, který velmi ovlivňuje ceny na realitním trhu.

Pokud právě teď uvažujete o prodeji své nemovitosti, je potřeba si nejprve položit otázku, zda je nyní vhodná doba pro prodej právě pro mě. Protože vysoká cena nebo stav na trhu neodpoví na otázku, kdy je optimální na prodeji vydělat. Pro rok 2022 je předpoklad nadále růstu cen, i když již stoupání bude mírnější. Ale jak jsme zmiňovali důležitým faktorem jsou zájemci samotní. Dá se říci, že čím výše ceny stoupají, tím je více zájemců o koupi. Díky vyšší poptávce před nabídkou, zájemce neodradí ani vyšší ceny. Průběh roku 2022 by tak mohl být vhodným obdobím pro prodej Vaši nemovitosti.

Bohužel nikdy se nemůže s jistotou spolehnout na budoucí vývoj cen na realitním trhu. Vycházíme pouze z toho, že v současné době jsou ceny za celou historii. Je možné, že nyní dostanete za svou nemovitost maximální cenu, stejně jako, že cena ještě může stoupnout.

Je potřeba si vyhodnotit, jestli je právě ta správná doba pro Váš prodej. Ne vždy hrají roli finanční faktory, ale třeba i to, že se může jednat o budoucí jistotu. Například u pozemků je vhodné zvážit, zda raději pozemek neponechat svým dětem, který by v budoucnu mohly mít problém s vlastním bydlením.

Ale pokud jste usoudili, že by byl prodej pro Vás zajímavý, nezapomeňte mít připravenou odpověď na otázku, kam s výdělkem. Pokud se rozhodnete získané finance investovat, určitě zhodnoťte nejdříve rizika, které investovaní může přinést.

Pokud jste již rozhodnutý a zvážili jste všechna pro a proti, můžete se pustit do prodeje. Tady ale pozor, štěstí přeje připravenému a platí to i v realitách. Samotný prodej může být velice zdlouhavá záležitost, kde platí určitá pravidla a zákony, které je potřeba dodržet. Pokud se rozhodnete neoslovit realitní společnost a nemovitost budete prodávat na vlastní pěst, můžete být nemile překvapeni časovou a administrativní zátěží. Čeká Vás hledání potencionálního kupce, představení a prezentace nemovitosti, komunikace s bankou a s úřady. Pokud se do prodeje vrhnete sami, je zkrátka potřeba počítat s tím, že bez zkušeností a znalostí se celý proces může protáhnout a zkomplikovat.

V případě, že si na prodej netroufnete sami, pak vám se vším rádi pomůžeme a ušetříme jak čas, tak i peníze a spoustu starostí. V případě, že nám svěříte prodej vaší nemovitosti, pomůžeme vám ji prodat bez starostí a výhodně. Celý proces si vezmeme na starosti.

Začneme aranžováním na focení a video prohlídku. Je potřeba aby byly fotky rozzářené a co nejvíce kupujícího oslovily. Spolupracujeme s produkčním týmem. Umíme připravit přesvědčivé video prohlídky, 3D scany a videa natočená dronem. Taková prezentace je často rozhodující pro váhavé zájemce a přesvědčí je, že právě Vaše nemovitost stojí za podání finanční nabídky a jak se říká "oči nakupují". Fotky necháme upravit a můžeme začít s inzercí.

Zveřejnění na inzertních portálech je ve většině případů zpoplatněno, hlavně ty nejsledovanější jsou samozřejmě nejdražší, ale veškeré tyto náklady jako focení, video, inzerování, právní služby jde už za námi. Jsou to náklady, které následně hradíme z provize, kterou kupující platí, a proto je částka, kterou prodávající dostane od těchto nákladů očištěna a nemusí během celého procesu platit vůbec nic.

Prezentace nemovitosti je velmi důležitá a může ovlivnit výslednou částku, za kterou bude nemovitost nakonec prodána. Důležité je správně nastavit cenu.

Nyní se často stává, že zájemců je více a jsou ochotni zaplatit za nemovitost více a přeplatit původního zájemce. Díky velké poptávce na trhu s nemovitostmi se dá udělat aukce a nemovitost prodat za nejvyšší cenu.