Jaká je výše provize realitního makléře a co je jejím obsahem?

10.04.2022


Provize je odvíjena tržní cenou nemovitosti, kvalitou a rozsahem makléřských služeb. Kvalitní realitní makléř má zkušenosti, znalosti, dovednosti, obchodní talent a navíc v jeho vlastním zájmu, aby prodej dopadl co možná nejlépe. Na druhé straně stojí nekvalitní makléři, kteří vám možná nabídnou nižší provizi za své služby, ale nebudou se tolik angažovat a usilovat o to, aby prodej dopadl, případně se také může stát, že nastanou první problémy způsobené neodborností a neznalostí makléře.

Dobrý makléř vám ušetří mnoho peněz, času i starostí.

Standartní výše provize dobrého makléře se pohybuje mezi 3-5% z tržní hodnoty nemovitosti.

V případě dražších nemovitostí v žádaných lokalitách se procento pohybuje níž, u luxusních nemovitostí je pak provize řešena individuálně.

Co je standartním obsahem služeb realitního makléře?

Schůzka s prodávajícím a zjištění jeho potřeb.

Zajistit pečlivou přípravu, jejíž obsahem je cenová analýza, ověření daňových aspektů, ověření právního stavu, úprava nemovitosti, vytvoření dokumentace k nemovitosti atd.

Vytvoření kvalitního marketingu včetně zajištění profesionálních fotografií, homestagingu, video prohlídek, virtuálních prohlídek, vytvoření profi půdorysů, kompletních popisků, inzerování na všech hlavních a nejsledovanějších portálech, inzerování na sociálních sítích atd.

Práce se zájemci, sjednat prohlídky nemovitosti se zájemci, seriózně jednat a vystupovat, reportovat průběh prodávajícímu a vytvoření analýzy o průběhu prodeje.

Dojednat a přizpůsobit časové potřeby a zájmy kupujícího a prodávajícího.

Zajistit správný převod nemovitosti včetně bezpečné úschovy.

Zprocesování plného předání nemovitosti.

Kdo platí provizi realitní kanceláře?

Standartně provizi platí prodávající jakožto objednavatel služeb realitního makléře.

Kdy vzniká makléři nárok na provizi­­­?

Nárok vzniká až po úspěšném dokončení celého obchodu. Pro prodávajícího je to tedy den, kdy dostane peníze za prodej.